Коли ми приїжджаємо до столиці моди — Парижа, чи консервативного Лондона, перше, що хочеться зробити, це роздивитися все навколо. Оцінити архітектуру, зробити фото на фоні визначних пам'яток і загубитися у вирі подій нового міста. Що ж бачать туристи в Рівному? Безліч секонд-хендів із барвистими вивісками «одяг з Європи». Чому щороку місто знову підтверджує звання «столиці секонд-хендів»?
У 2018 році, у приміщенні покинутого банку на вул. Соборна, 40 хотіли створити айті-хаб. Були готові зробити ремонт та обладнати офіси, проте приміщення здали в оренду черговому секонд-хенду, яких наразі налічується більше 30. Павло Алексєвич, один з ініціаторів створення IT-простору прокоментував цю ситуацію так:
«Я не можу вплинути на орендарів приміщення, все вирішує орендодавець. Але постараюся зробити все можливе, щоб там не було такої страшної візуалки».
Власники приміщень, які орендують секонд-хенди та ломбарди - не місцева влада, а конкретні юридичні особи. За законом вони мають права розпоряджатися площею на свій розсуд. Є приміщення, що здають в оренду, є охочі його орендувати. Так влаштований вільний ринок. Та це не означає, що нічого не можна вдіяти.
Варіант регулювання екстер’єру центру міста:
Майдан Незалежності, Театральна площа, площа Короленка – усе, що формує обличчя міста, було б чудово взяти під нагляд громади, місцевої влади, чи окремої організації, в якої є на це повноваження.
Для цього потрібно:
створити ініціативну групу від громади міста (детальніше тут), у рамках якої буде можливість ініцювати проект, а також створити орган самоорганізації населення;
провести декілька консультацій з архітекторами та краєзнавцями, визначити, які саме будівлі потребують пильного нагляду, коли йдеться про їхню оренду;
постійно оновлювати реєстр комерційної нерухомості: хто власник, яку нерухомість продано, які площі в оренді, що може бути продано чи орендовано найближчим часом і з якою метою;
впорядкувати розміщення рекламних вивісок і встановити чіткі критерії їхнього оформлення (доречно згадати про вирішення проблеми з рекламою у Львові, де було встановлено низку вимог щодо розміщення рекламних матеріалів);
створити петицію для запровадження змін екстер’єру міста (наприклад, тут).
13 листопада 2018 року рівненський виконком прийняв Положення про порядок розміщення вивісок у Рівному, відповідно до нього, проблема повинна була бути вирішеною протягом 3 років. На жаль, місто і досі мерехтить рекламними банерами. Тому 25 липня цього року було скликано публічне обговорення проблемних питань у сфері розміщення вивісок. Було запрошено архітекторів, дизайнерів, урбаністів, ЗМІ та усіх бажаючих. Група у Фейсбук "Рівне - страшна візуалка СТОП" активно займається проблемою надмірного розміщення реклами, і, якщо вас теж це турбує, закликаємо до неї приєднатися.
Попри всі переваги придбання одягу на секонд-хенді, варто пам’ятати про деякі правила. Адже купуючи річ, треба наперед знати, як ви її використаєте. Нікому не потрібен ще один "пилозбірник", який просто займає місце у шафі. В епоху консьюмаризму важко встояти перед барвистими вивісками "1+1=3" чи "sale -70%". Та не треба давати їм себе засліпити. Насправді less is more.
Якщо тобі не байдуже, пошир цю статтю у Фейсбуці/Інстаграмі, чи поділися думками у пості. Візьми участь у флешмобі, поставивши хештег #РівНЕстолицяхендів. Які вирішення цієї проблеми бачиш ти? Можеш лишити відповідь у коментарях.
У величезних буквах «Одяг з Європи» краси мало. Коли наступного разу постане вибір між магазином гуманітарної допомоги з Європи з гарантованим прибутком та айті-хабом, рішення буде більш обдуманим?
Авторка: Anna Khlyshch
Фотограф: Anatolii Slike
Фотографиня: Анастасія Степанюк
Моделі: Вікторія Мамчур, Єлизавета Меркотан, Любов Ляпуніна, Олександра Галій, Тетяна Чилій, Катерина Левчук
плівка:
+Обясніть шо таке айті-хаб)
Друзі, із проблемою вивісок погоджуюся, тут справді питань нема. Але, наприклад, я в "секондах" нічого поганого не бачу. Справді, сьогодні більша частина молоді купує "Одяг з Європи", тому що це вигідно, та й багато унікальнийх речей там (в секондах) можна знайти. До того ж не забувайте про проблему забрудненості речами, адже стокові магазини дають друге життя майже новим речам...
Зверніть увагу краще на проблему, з ігро-залами адже чого чого, а їх у нас дуууже багато!
Самі подумайте, яка користь від цих залів з ігровими автоматами? Висновок: Зверніть увагу на більшважливі проблеми) Секонди - кул! Вивіски - нет!
Ви вибрали проблему зовсім не актуальну
1
Не у всіх людей є кошти на покупку речей у масмаркеті або в «брендових магазинах»
2
Багато кому більше подобаються речі із секондів чім в масмаркеті потипу сінсея хауса і інших стильних магазинів
3
Це екологічно чистіше
4
Багато людей ходять по магазинах тижнями і не можуть вибрати нічого зайдуть в 2 секонда і знайдуть ту річ яка їм треба за 1-2 години
Якщо закрити більшість секондів в рівному і залишити 3-2 секонда
Пів міста за тиждень пеодягнуться в речі із масмаркета і коли ти купиш кофту у якомусь магазині на екваторі і підеш у ній в цент на прогулянку коло тебе пройде ще 30 людей в такому самому аутфіті як і ти…
Я не розумію що поганого в секонд хендах. Ви ж самі агітуєте за чисте довкілля, а секонд хенди це те, що допомагає зменшувати кількість одягу який викидається в рази, адже він носиться значно довше і замість того щоб викинути кофтину яка набридла за один сезон людина має змогу дати комусь доносити її. Окрім цього , секонд хенди стали нині трендом для великої частини сучасної молоді і одягатися там можна дуже круто. Особисто я не мешкаю у Рівному, і, правду кажучи, інколи відвідую це місто суто заради секондів. Яка різниця, це секонд хенд чи черговий магазин з канцтоварами або кафе? Мені справді подобається ваш проект, але, на жаль, я не бачу актуальності в цій проблемі.